Patrik Bejček
běžec
Patrik Bejček na Instagramu
Ten pocit únavy, způsobený nedostatkem železa a sníženou funkcí štítné žlázy fungoval asi tak: Při běhu chcete „šlápnout na plyn“. To se sice podaří, ale po 2 km se začnete cítit jak zadřený motor.
Tento stav u mě trval přes půl roku, než začala působit léčba nastavená endokrinoložkou. Po mé poslední kontrole jsem měl hodnoty hemoglobinu 142 g/l, přičemž u muže se uvádí jako optimální hodnota 135 – 175 g/l.
Protože jsem běžec – vytrvalec, je pro mě důležité mít hodnoty hemoglobinu a železa v pořádku. Železo je základní složkou hemoglobinu. A ten zajišťuje přenos kyslíku v krvi – díky němu se nám dostane do svalů tolik kyslíku, kolik potřebujeme pro vytrvalostní aktivity. Pokud je ho málo, naše svaly nejsou dostatečně okysličeny a my nemůžeme podávat dostatečný výkon. I produkce ATP – adenosintrifosfátu – coby základního zdroje energie je zabezpečována za pomoci železa.
Proto už pár měsíců využívám – po ioniLyte a Liquid Magnesium – i Liquid Ferrum z řady minerals70. Dávkuji si 20 kapek jednou za dva dny. To odpovídá 19,6 g železa. A proč jednou za dva dny? Protože příjem 19,6 g železa je doporučován ženám, pro muže je doporučována poloviční dávka. A navíc část přijmu železa – stejně jako dalších minerálů, vitamínů atd. – mi zajistí vyvážená strava.
A proč zrovna Liquid Ferrum? Když jsem spokojený s ioniLyte a hořčíkem od stejného výrobce:)
Z mojeho hlediska je nevýhodou Liquid Ferrum jeho chuť. Ale rád tu chuť přetrpím výměnou za účinky. Pomalu si na železitou chuť i zvykám - a když si myslím, že "jí nedám", rozmíchám denní dávku železa ve vodě s domácím sirupem, nebo v naředěném džusu...
Na kontrolní odběry krve chodím jednou za 3 měsíce, tak dám vědět po čase, kde se pohybuju:) Subjektivně se zatím cítím dobře, v běžném životě i v tréninku.
Z vlastní zkušenosti můžu poradit všem, kdo se cítíte unavení – třeba i ráno po probuzení – abyste si zašli k lékaři zjistit množství hormonů štítné žlázy a krevní obraz. Mě trvala cesta zpět k normálnímu stavu zbytečně dlouho.